reklama
hledat uživatel
       
Přidat vlastní recept

Francouzské makronky

Recept na makronky, které se vám povedou! Stačí dodržet přesné gramáže a postup.


 • 0

  0 0
 • 1 h 30 min

Ingredience

krémNejlepší recepty a články

Palačinky

4,5 3 749 hodnocení

Klasické kuře na paprice

4,5 987 hodnocení

Víkendové pečení: Recept na perník s ořechy krok za krokem

31. 5. 2020

Bábovka

4,7 1 708 hodnocení

Bramboráky

4,3 46 797 hodnocení

Češi milují vepřové! Ale jak takovou kotletu či bůček správně připravit?

31. 5. 2020

Krémová brokolicová polévka 1

4,2 139 hodnocení

Segedínský guláš

3,3 2 201 hodnocení

Dort s mascarpone a ovocem krok za krokem

29. 5. 2020

Luxusní koprová omáčka

4,3 596 hodnocení

Smažené karbanátky

4,5 767 hodnocení

Bez černý neboli bezinky - znáte jeho léčivé účinky?

28. 5. 2020

Hustá květáková polévka s vejci a brambory

4,6 288 hodnocení

Zeleninové rizoto s kuřecím masem

4,3 657 hodnocení

Recept na výbornou cibulačku s vínem krok za krokem

27. 5. 2020

Postup přípravy

Všechny ingredience si předem odvážíme přesně na gramy. Poměry jsou při přípravě makronek velmi důležité. Poté si smícháme moučkový cukr s mandlovou moukou, nasypeme do mixeru a lehce promixujeme (ne příliš dlouho). Přesypeme do jemného sítka a třikrát prosejeme. Dbáme na to, abychom neměli žádné ztráty a zachovali tak poměr všech ingrediencí. Na sítku by mělo zůstat jen případných pár zlomků mandlí či zbytky slupek, ty můžeme vyhodit. Pokud by zbylo větší množství, ještě promixujeme a opět prosejeme.

Do větší mísy přelijeme bílky pokojové teploty a šleháme na střední rychlosti 2 minuty. Je vhodné si časy opravdu sledovat. Poté zvýšíme rychlost a budeme šlehat další tři minuty, přičemž každou minutu přisypeme jednu třetinu připraveného cukru krupice. Jakmile máme zašlehán cukr, přidáme pár kapek gelového potravinářského barviva a šleháme na zvýšenou rychlost 6 minut.

Do tuhého obarveného sněhu vmícháme silikonovou stěrkou po třetinách připravenou směs mandlové mouky s moučkovým cukrem. Vmícháme ji technikou macaronage, tedy vždy dvakrát stěrkou zamícháme směs tak, že obkroužíme mísu a poté třikrát přetřeme shora. Takto stále opakujeme, dokud není pečlivě vmíchaná celá sypká směs. Výsledné těsto by nemělo mít žádné hrudky a nerozmíchaná místa. Při zvednutí stěrky by mělo mít lávovitou konzistenci, pomalu stékat zpět a při dopadu ke zbytku těsta pomalu splynout s okolím.

Do zdobícího sáčku navlečeme špičku s kulatým otvorem a přehneme přes vysokou sklenici, aby se nám dobře plnil. Část směsi nalijeme do zdobícího sáčku a nahoře zatočíme. Na plech vyložený pečicím papírem tvoříme kolečka o průměru cca 3 cm, s rozestupy cca 2 cm. Můžeme si pomoci předkreslenou šablonou vloženou pod pečící papír a poté ji jen vysunout před pečením. Jakmile máme zaplněn celý prostor na pečicím papíře, desetkrát s celým plechem bouchneme o linku, aby unikly bublinky. Směs nám vyjde zhruba na 3 plechy. 

Makronky necháme cca hodinu (i více) stát při pokojové teplotě na plechu. Po uplynutí doby zkusíme jemně prstem, zda se směs nelepí. Pokud již ne (opravdu nechte zaschnout, jinak se neudělá pěkná sukénka okolo makronek tak jak má být), předehřejeme troubu na 150 °C. Plech pak pečeme uprostřed trouby 15 minut. Podle prvního plechu kdyžtak upravíme čas a teplotu, ale obvykle to takto vychází. 

Makronky necháme po upečení úplně vychladnout na plechu na lince, jinak by se mohly rozpadnout. Správná makronka má pěknou bublinkovou "nožku" a vevnitř je vláčná a měkká.

Krémů na naplnění makronek je celá řada, zde jsme použili smetanu ke šlehání, kterou minutu šleháme v misce, poté přidáme mascarpone a lžíci cukru moučka. Šleháme jen dokud se nezačnou dělat špičky, abychom nepřešlehali mascarpone. Stěrkou stáhneme na střed do misky a dáme vychladit do lednice. Tímto krémem plníme cca dvě hodiny před podáváním přes čistý zdobící sáček a kulatou špičku vychladlé skořápky makronek. Pokud zvolíte jiný krém s máslem či čokoládou, lže naplnit i den předem. Každou druhou skořápkou přiklopíme tu s připraveným krémem a lehce zmáčkneme k sobě, aby se krém rovnoměrně rozprostřel. 

Francouzské makronky podáváme jako dezert ke kávě.

Poznámka k receptu

Chcete skutečně poznámku smazat?
Ano Ne
×

autor

Uvařil/a jsem recept
 • Přidat poznámku
 • Líbí se mi

  Dejte nám vědět,
  proč se vám recept nelíbil.

  ×
  Sdílet Připnout

  Přidat příspěvek k receptu Francouzské makronky

  Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.