Celokváskový chléb včetně výroby kvásku

1 h 30 min | příloha | 1 porce | česká kuchyně | vegetariánský recept | recept zobrazen: 10011x
Na tomto receptu i začínající pekařka pozná, že na výrobě celokváskového chlebu není vůbec nic těžkého.
Komentáře receptu 6
Uvařil jsem to (Recept vařili 2 lidé)


Postup přípravy receptu

Pokud chceme mít čerstvý domácí chléb na další víkend, začneme ho připravovat již v neděli.

Příprava kvásku

1. den - ve vysoké čisté nádobě smícháme 200g jemně mleté žitné celozrnné mouky a 250ml vlažné vody (nejlépe převařené). Přikryjeme čistou utěrkou a necháme stát na lince, nebo lépe umístíme na nějaké teplejší místo.

2. den - přimícháme 100g jemně mleté žitné celozrnné mouky a opět 250ml vody, opět necháme stát do dalšího dne

3. den - přimícháme 100g jemně mleté žitné celozrnné mouky a 125ml vody

4. den - jako den předchozí 100g mouky a 125ml vody a necháme den odpočívat

Tím máme hotový kvásek. Nyní začneme přidávat suroviny na chléb.

Příprava těsta

5. den večer - dáme do velké mísy 225g kvásku a přidáme 125g žitné chlebové mouky a asi půl hrnku vlažné vody. Promícháme na blátivé hustší těsto a necháme na lince přikryté čistou utěrkou

6. den ráno - přidáme opět 125g žitné chlebové mouky a stejné množství vody jako den předtím, opět přikryjeme a necháme stát

6. den večer - přidáme do mísy zbytek surovin (pšeničné mouky, sůl, vodu a kmín), řádně promícháme (nejlépe nejdříve v robotu, ale lze ručně - hněteme asi 15 minut). Těsto vyndáme na pomoučený vál a začneme hníst a zapracovávat mouku z válu, nakonec vypracujeme bochník a necháme jej kynout v moukou vysypané ošatce (či jiné nádobě).

Kynutí bochníku si můžete upravit dle toho, kdy budete chléb péct...jestliže ještě ten samý večer, musí kynout v teple asi 3 hodiny (Dokud se o třetinu nezvedne - ne o víc, překynul by a v troubě by spadl!)....pokud však chcete péct až další den, nechejte bochník kynou v lednici. Bude kynout pomaleji, ráno stačí jej nechat hodinku odpočinout v pokojové teplotě a šup s ním do trouby.

Pečení chleba

Nejprve si rozpálíme troubu naplno...tzn. na 250 stupňů. Až bude trouba rozpálená, přendáme chléb z ošatky na plech a rychle vložíme do trouby, na prostřední lištu - v tuto chvíli je dobré chléb orosit rozprašovačem jako je na kytky. Při 250 stupních pečeme 15 minut.

Po 15ti minutách stáhneme teplotu na 170 stupňů na dalších 15 minut. Nakonec ještě 15 minut při 100 stupních. Posledních 15 minut necháme chléb dojít ve vypnuté troubě - můžeme jej opět orosit, aby kůrka nebyla tvrdá.

V průběhu přípravy nekontroluji žádné bublinky na kvasu nebo jestli mi voní či nevoní, jak je to v různých receptech přípravy kvasu. Pokud není špatná mouka, chléb se vždy podaří :-)

Zbytek kvásku dokrmte moukou a vodou, třeba stejně jako 4. den výroby kvasu a dejte jej do lednice. Tam vám vydrží i týden. Příště již stačí začít 5. dnem na přípravu dalšího chlebu.

autor receptu:

Celokváskový chléb včetně výroby kvásku

Počet přidaných receptů: 15

Ingredience

na porci

Energetický příjem

Celokváskový chléb včetně výroby kvásku - vypočítali jsme, že jedna porce připravená z uvedeného množství surovin představuje přibližný energetický příjem: 17800 kJ / 4251,6 kCal (na 1 porci)
4,2
skvělý recept
17 hlasujících


Mohlo by vás zajímat

Komentáře k receptu Celokváskový chléb včetně výroby kvásku

Celkový počet komentářů: 6
 • Jarda
  Chléb a kvásek Jarda 22.01.2014 13:58:32

  Pro mě doba přípravy je katastrofa 6 dní to se hned jen tak neslyší.

  • Re: Chléb a kvásek marcaa 08.11.2016 12:35:24

   Je to jen napoprvé, ale pokud se podíváte na internetu na kváskovou mapu, tak někde určitě najdete nějakého dárce kvásku. A pak už je to radost. Ale jednou mi kvásek umřel a tak jsem šla do pekárny koupit chléb, ale už neměli, tak jsem vyprosila trochu kvásku. Byl sice pšeničný, ale není problém jej převést na žitný - prostě dál přikrmuji jen žitnou moukou.A ten pšeničný se hodí na housky a jiné pečivo. Chleby peču někdy celé žitné, ale většinou žitnošpaldové a jsou senzační. Hodně úspěchů.

  • Re: Chléb a kvásek Oxit 22.01.2014 16:14:06

   Tak si kupte dorzdi, to mate chleba za par hodin, ovsem kvalitou zcela nekde jinde.

 • Chléba kvásek Hana Kramářová 07.11.2016 19:25:33

  Kvalita chce svůj čas. Používám stejný recept, funguje a chléb je výborný. Prostě jen stačí vědět, kdy chci péct a podle toho začít dokrmovat kvásek. Mám lepší zkušenost s pomalým kynutím v chladničce.

 • Chléb a kvásek Dumitresku 19.02.2016 16:10:52

  Tak jsem upekl první chléb dle tohoto receptu. Podařil se mi tak na 60 procent.
  Zmatl mě autor tím, že napsal : chléb by měl kynout asi 3 hodiny ,ale
  v závorce napsal,že by neměl vykynout víc než o 1/3. Mi o 100% vykynul za
  2 hodiny. (měl jsem strach, aby mi v troubě nespadl). Tak jsem ho dal péci.
  Krásně se upekl, ale mohl ještě alespoň tu hodinku kynout. Jinak byl
  chutný. Už moudřejší, chystám se na další chléb.

 • Chléb a kvásek Vladěnka 05.02.2014 10:49:39

  Už jsem vyzkoušela upéct několik různých chlebů, ale tenhle je v naší rodině na prvním místě. Výroba kvásku není nijak náročná, snad jen časově, ale po upečení prvního chleba mi kvásek zbyl, tak jsem ho jen přikrmila a dala do lednice, přesně jak je psáno v receptu. Pak už stačilo jen vyndat z lednice a mohla jsem začít. Jen jsem místo kmínu dala chlebové koření od Antonína a můžu říct, že výsledek byl vynikající.

Nalezeno receptů: 6
Přidat příspěvek k receptu Celokváskový chléb včetně výroby kvásku
* Povinné pole


Kde to žije
Zapojte se do diskuzí pod recepty. Napište svůj názor.

Píšeme jinde

 • Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

 • Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.
přidat nový recept