Bezinkový sirup s citronem

30 min | nápoj | 2 porce | česká kuchyně | vegetariánský recept | recept zobrazen: 23090x
Jedná se o klasický bezinkový sirup, tak jak si ho pamatujeme od našich prababiček, babiček, tetiček. Recept od babičky Jiřinky.
Komentáře receptu 6
Uvařil jsem to (Recept vařili 2 lidé)


Postup přípravy receptu

Květy černého bezu opereme a okapeme. Pak je zbavíme stopek, posypeme kyselinou citronovou, zahřejeme společně s vodou na cca 80 °C a necháme do 2. dne uležet.

Výluh přecedíme, květy přes cedník ještě důkladně vymačkáme společně s citrony. Přidáme cukr a zahříváme, dokud se nerozpustí, pak horký sirup rozlijeme do čistých lahví.

Bezinkový sirup s citronem můžeme sterilovat, tak jak děláme u zavařenin. Sklenice uzavřeme a sterilujeme na 85 - 90 °C 25 - 30 minut. Bezinkový sirup nám vydrží až do zimy.

Sirup z bezinkových květů používáme jako ovocný sirup společně s ledem, ale také jím sladíme čaje. Bezinkový sirup je vhodný i při nachlazení.

Inka autor receptu:

Bezinkový sirup s citronem

Počet přidaných receptů: 2

Ingredience

na porce


Mohlo by vás zajímat

Komentáře k receptu Bezinkový sirup s citronem

Celkový počet komentářů: 6
 • Komentář k receptu Bezinkový sirup s citronem 11.07.2017 22:03:02

  Tak ja musim rict ze jsem spokojena, za studena jsem ho nemychala, ale varila zatepla. Je vynikajici s perlivou vodou a listkem maty. Hustotu ma jak sirup bez 2.hodinoveho vareni.

 • Inka
  Mnohostranné využití: Inka 04.06.2012 17:44:56

  Zdroj informací: Wikipedie

  Ve farmacii - Moderní farmaceutický průmysl má zájem hlavně o květy. Pro tyto účely se sušené květy vykupují.

  V lidovém léčitelství. Všechny části rostliny mají léčivé účinky. Sbírá se květ, list, bobule a kůra a to v červnu a červenci, bobule v říjnu a listopadu.

  V minulosti se bezem léčilo snad téměř všechno. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa.

  Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.

  Mystické užití. Pro své léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé 1 rostlinku svatebním darem.

  Bez dříve lidé vysazovali v blízkosti obydlí a chlévů, protože věřili že zahání dobytčí mor.

  Šťáva lisovaná z plodů se používala na barvení látky, protože má intenzivní tmavěčervenou barvu.

  Na Slovensku je bezové dřevo významnou surovinou pro výrobu tradičních hudebních nástrojů – fujar a i na výrobu různých píšťalek.

  V neposlední řadě se ukazuje být dřevo bezu černého v našich končinách vhodné na výrobu hudebního nástroje didgeridoo, a to technologií klasického ručního vrtání.

 • bezinky 03.06.2012 20:16:45

  Bezinky jsou zralé plody (bezinkový sirup), tady se jedná o květ černého bezu (bezový sirup). Každopádně je obojí zdravé.

 • bezinkový .... alena 03.06.2012 17:33:06

  váš recept není na sirup, ale limonádu. sirup se vaří do zhoustnutí asi 2 hod., nesteriluje se a používá se do vody, sodovky, prostě jako sirup.
  taky existuje bezový med, z květů.

 • bezinkový .... alena 03.06.2012 17:33:40

  váš recept není na sirup, ale limonádu. sirup se vaří do zhoustnutí asi 2 hod., nesteriluje se a používá se do vody, sodovky, prostě jako sirup.
  taky existuje bezový med, z květů.

Nalezeno receptů: 6
Přidat příspěvek k receptu Bezinkový sirup s citronem
* Povinné pole


Kde to žije
Zapojte se do diskuzí pod recepty. Napište svůj názor.

Píšeme jinde

 • Sekundární neplodnost

  Sekundární neplodnost

  Dlouhodobá a zdánlivě marná snaha o druhé dítě není nijak vzácným či ojedinělým jevem. Máte už jedno dítě, jste rodina, užíváte si ve třech všech svých radostí i starostí, ale po nějaké době se znovu oddáte přetrvávající touze po dalším přírůstku do rodiny.

 • Co je to autoimunitní onemocnění?

  Co je to autoimunitní onemocnění?

  Autoimunitní onemocnění je reakce imunitního systému spočívající v tom, že organismus začne kromě cizích antigenů ničit také své vlastní buňky. Toto onemocnění patří mezi nejzávažnější choroby imunitního systému a jeho závažnost spočívá v možná trochu znepokojující pravdě o tom, že si sami v sobě neseme naprogramování k sebedestrukci.
přidat nový recept