Bezinkový sirup s citronem

30 min | nápoj | 2 porce | česká kuchyně | vegetariánský recept | recept zobrazen: 22973x
Jedná se o klasický bezinkový sirup, tak jak si ho pamatujeme od našich prababiček, babiček, tetiček. Recept od babičky Jiřinky.
Komentáře receptu 6
Uvařil jsem to (Recept vařili 2 lidé)


Postup přípravy receptu

Květy černého bezu opereme a okapeme. Pak je zbavíme stopek, posypeme kyselinou citronovou, zahřejeme společně s vodou na cca 80 °C a necháme do 2. dne uležet.

Výluh přecedíme, květy přes cedník ještě důkladně vymačkáme společně s citrony. Přidáme cukr a zahříváme, dokud se nerozpustí, pak horký sirup rozlijeme do čistých lahví.

Bezinkový sirup s citronem můžeme sterilovat, tak jak děláme u zavařenin. Sklenice uzavřeme a sterilujeme na 85 - 90 °C 25 - 30 minut. Bezinkový sirup nám vydrží až do zimy.

Sirup z bezinkových květů používáme jako ovocný sirup společně s ledem, ale také jím sladíme čaje. Bezinkový sirup je vhodný i při nachlazení.

autor receptu:

Bezinkový sirup s citronem

Počet přidaných receptů: 2

Ingredience

na porce


Mohlo by vás zajímat

Komentáře k receptu Bezinkový sirup s citronem

Celkový počet komentářů: 6
 • Komentář k receptu Bezinkový sirup s citronem 11.07.2017 22:03:02

  Tak ja musim rict ze jsem spokojena, za studena jsem ho nemychala, ale varila zatepla. Je vynikajici s perlivou vodou a listkem maty. Hustotu ma jak sirup bez 2.hodinoveho vareni.

 • Mnohostranné využití: Inka 04.06.2012 17:44:56

  Zdroj informací: Wikipedie

  Ve farmacii - Moderní farmaceutický průmysl má zájem hlavně o květy. Pro tyto účely se sušené květy vykupují.

  V lidovém léčitelství. Všechny části rostliny mají léčivé účinky. Sbírá se květ, list, bobule a kůra a to v červnu a červenci, bobule v říjnu a listopadu.

  V minulosti se bezem léčilo snad téměř všechno. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa.

  Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.

  Mystické užití. Pro své léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé 1 rostlinku svatebním darem.

  Bez dříve lidé vysazovali v blízkosti obydlí a chlévů, protože věřili že zahání dobytčí mor.

  Šťáva lisovaná z plodů se používala na barvení látky, protože má intenzivní tmavěčervenou barvu.

  Na Slovensku je bezové dřevo významnou surovinou pro výrobu tradičních hudebních nástrojů – fujar a i na výrobu různých píšťalek.

  V neposlední řadě se ukazuje být dřevo bezu černého v našich končinách vhodné na výrobu hudebního nástroje didgeridoo, a to technologií klasického ručního vrtání.

 • bezinky 03.06.2012 20:16:45

  Bezinky jsou zralé plody (bezinkový sirup), tady se jedná o květ černého bezu (bezový sirup). Každopádně je obojí zdravé.

 • bezinkový .... alena 03.06.2012 17:33:06

  váš recept není na sirup, ale limonádu. sirup se vaří do zhoustnutí asi 2 hod., nesteriluje se a používá se do vody, sodovky, prostě jako sirup.
  taky existuje bezový med, z květů.

 • bezinkový .... alena 03.06.2012 17:33:40

  váš recept není na sirup, ale limonádu. sirup se vaří do zhoustnutí asi 2 hod., nesteriluje se a používá se do vody, sodovky, prostě jako sirup.
  taky existuje bezový med, z květů.

Nalezeno receptů: 6
Přidat příspěvek k receptu Bezinkový sirup s citronem
* Povinné pole


Kde to žije
Zapojte se do diskuzí pod recepty. Napište svůj názor.

Píšeme jinde

 • Co je to hyperaktivní močový měchýř?

  Co je to hyperaktivní močový měchýř?

  Je časté vyhledávání toalet běžnou součástí vašeho dne? Je pro vás rychlá dostupnost toalety naprostou prioritou, kamkoliv se vypravíte? Vyhýbáte se společenským událostem, návštěvám, zneklidňuje vás cizí prostředí? Pomalu ale jistě se vzdáváte sexuálního života? Možná víme, co za tím stojí.

 • Léto je období vaginálních mykóz a kvasinkových infekcí. Jak jim předejít?

  Léto je období vaginálních mykóz a kvasinkových infekcí. Jak jim předejít?

  Kvasinkové onemocnění nám může znepříjemnit dovolenou i celé léto. Jeho příčinou bývá koupání se v bazénech a na koupalištích, kde dochází k narušení přirozeného vaginálního pH. Ke vzniku onemocnění pak přispívá i nadměrná konzumace sladkostí a stres.
přidat nový recept